Opublikowany przez: Monika C. 2020-08-04 18:03:20
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Lacey Williams on Unsplash
RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba autoimmunologiczna, układowa. Jest to choroba, w której organizm atakuje własne komórki, a dokładniej w tym przypadku powstaje stan zapalny, który doprowadza do uszkodzeń stawów i zajęcia błony maziowej. Istotne w tej chorobie jest leczenie, które może zapobiec nieodwracalnym zniekształceniom i niepełnosprawności. Najczęściej Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) dotyka kobiet.
Ważną rolę odgrywa tu leczenie farmakologiczne, rehabilitacja i fizjoterapia, jak również dietoterapia.
Znaczenie diety we wsparciu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów zostało potwierdzone wieloma publikacjami naukowymi.
Odpowiednio, indywidualnie dobrana dieta do każdeo przypadku może wpłynąć na zmniejszenie aktywności choroby i odczuwanego bólu.
Dieta powinna dostarczać odpowiednich wartości odżywczych i mieć charakter przeciwzapalny. W skomponowaniu jadłospisu pomocna będzie współpraca z dietetykiem, bo tylko wtedy można mieć pewność, że dieta będzie optymalna i dopasowana indywidualnie, według wywiadu żywieniowo-zdrowotnego, badań czy analizy składu ciała. To bardzo ważne w tym przypadku, dlatego warto oddać to zadanie właśnie dietetykowi!
Warto wiedzieć, że aby nie obciążać dodatkowo stawów, które są objęte stanem zapalnym, istotnym czynnikiem, jest odpowiednia masa ciała. Dlatego, jeśli występuje nadwaga lub otyłość należy, najlepiej pod okiem dietetyka, zredukować masę ciała do prawidłowej.
Różnorodna i urozmaicona dieta, zawierająca odpowiednią ilość białka, tłuszczy i węglowodanów, jak również niezbędnych witamin i składników mineralnych to podstawa.
Polecaną w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest dopasowana indywidualnie dieta śródziemnomorska, gdyż odpowiada ona zaleceniom w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Całkowicie zabronione jest spożywanie alkoholu! Mocna kawa i herbata, jak i słodkie napoje są również niewskazane. Lekkie napary herbaty i herbaty owocowe są dozwolone.
Warto zwracać uwagę na formę przygotowania posiłków. Najważniejsze jest, by unikać smażenia, szczególnie niezalecane jest smażenie na większej ilości tłuszczu. Bezpieczne techniki kulinarne, które można śmiało wykorzystać to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w piekarniku w folii, pieczenie bez dodatku tłuszczu lub z niewielką ilością tłuszczu jak np. oliwa z oliwek.
Stosując się do powyższych zaleceń, dopasowując je indywidualnie, jak i słuchając swojego organizmu osoba chorująca na RZS z powodzeniem wpłynie na zminimalizowanie aktywności i objawów choroby.
Autorka: Agata Wyrwas
Bibliografia:
Grygiel-Górniak B., Puszczewicz M.: Witamina D – nowe spojrzenie w medycynie i reumatologii. Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 359-368.
Hafström I., Ringertz B., Spångberg A., Zweigbergk L., Brannemark S., Nylander I., Rönnelid J., Laasonen L., Klareskog L.: A vegan diet free of gluten improves the signs and symptoms of rheumatoid arthritis: the effects on arthritis correlate with a reduction in antibodies to food antigens. Rheumatology (Oxford) 2001; 40: 1175-9.
Jalili M., Kolahi S., Aref-Hosseini S., Mamegani M., Azita Hekmatdoost A.: Beneficial Role of Antioxidants on Clinical Outcomes and Erythrocyte Antioxidant Parameters in Rheumatoid Arthritis Patients. Int J Prev Med. 2014; 5: 835–840.
Wardhana, Surachmanto E., Datau E.: The role of omega-3 fatty acids contained in olive oil on chronic inflammation. Acta Med Indones 2011; 43:138-43.
5. https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-kostno-stawowego/dieta-rzs-w-punktach-
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.